Profil školy
Profil školy
Škola je koncipovaná ako škola poskytujúca všeobecné vzdelanie. Jej zámerom je, aby žiak získal nevyhnutný vzdelanostný základ na pokračovanie vo vzdelávaní, aby si vedel vybrať optimálnu cestu k svojej študijnej a profesijnej kariére, aby bol pripravený pre pracovný a mimopracovný život. Predpokladom dosiahnutia týchto cieľov je kvalifikovanosť pedagogického zboru, jeho vhodné zloženie, čo škola spĺňa. Do výučby sa zavádzajú moderné učebné postupy a prístupy, ktoré umožňujú rozvíjať kľúčové kompetencie absolventov.
Úplné stredné vzdelanie – vyššie sekundárne vzdelanie ISCED 3A – získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka štvorročného a osemročného štúdia a vykonaním maturitnej skúšky. Dokladom o vzdelaní je vysvedčenie o maturitnej skúške. Absolvent gymnázia môže pokračovať v následnom vzdelávaní na vysokej škole – terciálna úroveň ISCED 5, prípadne v rôznych formách nadstavbového alebo pomaturitného štúdia na úrovni ISCED 4 – postsekundárne neterciálne vzdelávanie alebo vstúpiť na trh práce.
V Gymnáziu Štefana Moysesa v Moldave nad Bodvou študujú žiaci v 4-ročnom a 8-ročnom štúdiu. V rámci školského vzdelávacieho programu škola ponúka tri zamerania:
- Práca s informáciami v modernej spoločnosti tento blok je zameraný na rozvoj komunikačných zručností a na predmety vzdelávacích oblastí človek a spoločnosť a jazyk a komunikácia. Možnosť profilácie žiaka je zabezpečená v rámci predmetov masmediálna komunikácia, mediálna výchova, umenie a kultúra a pomocou voliteľných predmetov a seminárov v treťom a štvrtom ročníku.
- Človek a prostredie – tento blok je zameraný na predmety vzdelávacích oblasti človek a príroda, jazyk a komunikácia a predmet geografia, s posilnenou časovou dotáciou pre vzdelávaciu oblasť človek a príroda. Možnosť vlastnej profilácie žiaka je zabezpečená v rámci predmetu prírodovedné praktiká v II. ročníku a pomocou voliteľných predmetov a seminárov v treťom a štvrtom ročníku.
- Človek a technika– tento blok bude zameraný na predmety vzdelávacích oblasti zameraných na predmety rozvíjajúce technické vzdelávanie, s posilnenou časovou dotáciou v informatike v prvom ročníku a matematiky v druhom ročníku a s možnosťou vlastnej profilácie žiaka pomocou voliteľných predmetov v treťom a štvrtom ročníku.
Ďalšie vzdelávanie v cudzích jazykoch je umožnené študentom školy v Jazykovej škole.