• Učebnice

Informatika pre stredné školy

UČEBNICA INFORMATIKY PRE STREDNÉ ŠKOLY

Autori: Ivan Kalaš a kol.
          Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava
          Počet strán: 112

Táto dlhoočakávaná učebnica je základným materiálom k vyučovaniu informatiky na SŠ. Jej cieľom je priblížiť 5 základných tém, ktoré sú pre stredoškolskú informatiku kľúčové. Sú to:
          • aplikácie informaiky
          • informácie - ich zber, spracovanie, uchovávanie a šírenie
          • základy algoritmizácie a programovaia
          • počítačové systémy
          • vplyv počítačov a nových technológií na našu spoločnosť

Základy PC, Windows XP, Office 2003

Autori: Skalka, J. - Jakab, I.
          AM - Skalka, Nitra, 2005
          Počet strán: 480

Základy PC, Windows XP, Siete, Internet, Word 2003, Excel 2003, Access 2003, Vírusy, Komprimačné programy. Viac...

Programovanie

Algoritmy s Pascalom

ALGORITMY S PASCALOM

Autor: Mária Belušová, Mário Varga, Ružena Zimanová
          SPN, Bratislava, 2002
          Počet strán: 48

Tematický zošit je sprievodcom pri oboznamovaní sa s programovacím jazykom Pascal. Obsahuje minimum teórie, všetky nové pojmy sú vysvetlené na riešených príkladoch.
          Zošit je rozdelený 13 kapitol. V prvých kapitolách sa oboznámite so základnými algoritmickými a programátorskými pojmami ako program, premenná cyklus, procedúra, vstupy, vetvenie výpočtu, funkcia... Ďalšie kapitoly učia používať také prostriedky Pascalu (vstupy z klávesnice a myši, pole), pomocou ktorých je možné veľmi jednoducho naprogramovať zaujímavé a interaktívne projekty.
          K učebnici autori pripravili knižnicu príkazov Grafika. Táto knižnica okrem najbežnejších procedúr, funkcií a konštánt zo štandardných jednotiek Crt a Graph obsahuje aj jednoduché príkazy na prácu s myšou, ktoré sa nenachádzajú v žiadnej zo štandardných knižníc. Knižnicu Grafika je možné stiahnuť na adrese http://www.ucebnica.input.sk/.

TEMATICKÉ ZOŠITY
          Tvorivá informatika. 1.zošit o obrázkoch

TVORIVÁ INFORMATIKA - 1. ZOŠIT O OBRÁZKOCH

Autor: Ľubomír Salanci
          SPN, Bratislava, 2005

Práca s grafikou

PRÁCA S GRAFIKOU

Autor: Ľubomír Salanci
          SPN, Bratislava, 2000
          Počet strán: 48

Tematický zošit je súčasťou učebného materiálu predmetu Informatika pre 1. ročník gymnázií. V zošite sú predstavené prostriedky a postupy, akými môžeme obrázky na počítači vytvárať a spracovávať a sú v ňom ukázané základy práce so známymi grafickými editormi. Tiež je v ňom ukázané, akým spôsobom možno použiť grafiku aj v iných predmetoch a oblastiach ľudskej činnosti – v matematike, fyzike, slovenčine, pri príprave Web stránky, ale aj v domácnosti. Cieľom zošita je naučiť, aký druh grafického editora je vhodný na spracovanie rôznych typov obrázkov, ukázať, aké základné nástroje a možnosti môžeme očakávať od grafických editorov, poskytnúť množstvo príkladov na samostatnú a tvorivú prácu.
          Pracovný zošit je rozdelený na tri kapitoly. V prvých dvoch sú predstavené základné programy na spracovanie grafiky - rastrový a vektorový editor. Obidve sú ešte rozdelené na niekoľko menších častí. Na začiatku každej z nich sú vysvetlené základné pojmy, postupy a nástroje, ktoré sa budú ďalej používať. Potom nasledujú úlohy na precvičenie alebo samostatné projekty. V tretej kapitole sú v krátkosti opísané najznámejšie grafické formáty.

Informatika pre SŠ - Práca s multimédiami

INFORMATIKA PRE SŠ - PRÁCA S MULTIMÉDIAMI

Autori: Šnajder Ľ., Kireš M.
          SPN, Bratislava, 2005
          Počet strán: 48

Tematický zošit sa skladá z deviatich kapitol. Prvá kapitola vás zorientuje v problematike multimédií. V nasledujúcich piatich kapitolách sa oboznámite s princípmi a postupmi pri spracovaní obrazu, zvuku, animácií a videa. V siedmej kapitole sa bližšie pozriete na využitie multimédií na internete. V posledných dvoch kapitolách je ukázané ako možno z čiastkových zložiek multimédií zostaviť multimediálne prezentácie, vlastné CD či DVD.

Práca s textom

PRÁCA S TEXTOM

Autor: Jana Machová
          SPN, Bratislava, 2002
          Počet strán: 48

Tento tematický zošit ponúka záladné postupy práce s textovým editorom MS Word. No napriek tomu, že prostredia jednotlivých editorov sa od seba odlišujú, základné princípy práce sú pre všetky prostredia rovnaké a všetky používajú pojmy všeobecne platné pri práci s textom. Preto je pravdepodobné, že aj používatelia iných podobných prostredí sa radi nechajú inšpirovať množstvom zaujúmavých úloh.
          Zošit sa delí na 17 kapitol. Každá predstavuje nové možnosti práce s textovým editorom (rôzne spôsoby formátovania textu, a pod.) a ponúka úlohy, v ktorých je možné novo nadobudnuté zručnosti využiť.

Práca s tabuľkami

PRÁCA S TABUĽKAMI

Autori: Stanislav Lukáč, Ľubomír Šnajder
          SPN, Bratislava, 2001
          Počet strán: 48

Tematický zošit približuje počítačové spracovanie údajov v tabuľkách. Nenahrádza však používateľskú príručku ani učebnicu. Študentom a učiteľom poskytuje množstvo zaujímavých úloh a námetov, ktoré ilustrujú typy problémov vhodných na spracovanie pomocou tabuľkového kalkulátora a ukazuje základné techniky práce s týmito aplikáciami.
          Aj keď sa niekoľko úloh viaže na použitie prostredia MS Excel, väčšina úloh nezávisí od použitého tabuľkového kalkulátora.